آمانسیو اورتگا – باربری که میلیاردر اسپانیا شد

احتمالاً شما هم با مارکهای کفش و لباس ZARA آشنا هستید و شاید هم صاحب یکی از این اقسام پوشیدنی ها با این مارک معتبر باشید.

شرکت ZARA  سومین فروشگاه زنجیره ای کفش و لباس را در اختیار دارد و موسس آن پیژامه دور سابق و باربر یک مغازه لباس فروشی، به نام آمانسیوی اورتگای اسپانیایی است.

شاید برای خیلی ها عحیب باشد در دنیایی که مد، لباس و کفش دائما از ایتالیا و فرانسه نشات میگیرد، سومین عرضه کننده کفش و لباس جهان یک اسپانیایی است.

آمانسیو اورتگا، در حال حاضر در هفتمین دهه زندگی خود قرار دارد. وی با ZARA توانسته است ثروتی بیشی از ۲۴ میلیارد دلار جمع اوری کند و خود را در رده بیست و دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار دهد. ثروتمندترین مرد اسپانیا در ۲۸ مارس ۱۹۳۶ به دنیا آمد. آمانسیو اورتگا موسس و رئیس INDEITEX GROUP است.

INDITEX GROUP یک شرکت بزرگ اسپانیایی است که متشکل از بزرگترین گروههای مد و طراحی در دنیاست. این شرکت عظیم تقریبا ۱۰۰ شرکت را تحت نظر خود دارد که اساساً در زمینه طراحی لباس، تولید پوشاک و عرضه انواع پوشاک فعالیت دارد. INDITEX GROUP بیش از دو هزار فروشگاه فعال سراسر جهان دارد و تولیداتی با مارکهای OYSHO, PULL BEAR, ZARA HOME, BESHKA DUTTI, MASSIOM, ZARA STRADIV ARIUA, MASSIOM  را به مشتریان خود عرضه میکند. تمام طراحی، دوخت، تولید و عرضه لباس های INDITEX توسط همین شرکت صورت میگیرد.

شاید یکی از نکاتی که باعث شده است ZARA بتواند سویمین تولیدکننده پوشاک شود، نوآوری به موقع آن باشد. فروشگاه های ZARA هر هفته شاهد عرضه دو محصول جدید هستند. اولین فروشگاه ZARA درهای خود را در سال ۱۹۷۵ به روی مشتریان خود در «لاکورونا» واقع در اسانیا باز کرد. این شهر، اکنون دفتر مرکزی ZARA را در خود جای داده است.

امروز ZARA بازارهای جهانی را تسخیر کرده است و در اکثر شهرهای مطرح جهان شعبه دارد. فروشگاه های ZARA را می توان در خیابان پنجم نیویورک، خیابان معروف شانزه لیزه پاریس، خیابان ریجنت استریت لندن و یا مرکز خرید شیوبای توکیو پیدا کرد.

ثروتمندترین مرد اسپانیا، آمانسیو اورتگا، اکنون با همسر دوم خود در یک آپارتمان تمیز در شهر ACORONA زندگی میکند. وی که در شهر لیون به دنیا آمده، در سن ۱۴ سالگی کار خود را در یک مغازه لباس فروشی به عنوان باربر در شهری که اکنون ساکن آن است(واقع در گالیسای اسپانیا) آغاز کرد.

آمانسیو که سرانجام حتی دوران دبیرستان خود را هم به پایان نرسانید، ۱۹۶۳ شرکت CONFECCIONES COA را که لباس خانگی تولید میکرد، تاسیس کرد. او در سال ۱۹۷۵ و به دنبال تجربه ای که در شرکت CONFECCIONES COA کسب کرد، اولین فروشگاه خود را که بعدها شهرت جهانی پیدا کرد، یعنی ZARA را تاسیس کرد.

آمانسیو بزرگترین سهام دار  INDITEX GROUPنیز هست. آمانسیو اورتگا با آنکه ثروتمندترین مرد اسپانیا به شمار میرود، علاقه چندانی به مطرح شدن در رسانه های عمومی از خود نشان نمیدهد. به همین خاطر عکسهای زیادی از او یافت نمیشود.

آمانسیو برخلاف اروپاییان است و از زدن کراوات خودداری میکند و دوست دارد غیررسمی لباس بپوشد. شلواری که او بیش از همه به تن دارد، از جنس جین و به رنگ آبی است.

آمانسیو مانند خیلی از صاحبان صنایع و میلیاردرهای جهان، که با مدیریت صحیح و پشتکار به چنین موقعیتی دست یافته اند، به طور فعالانه در تمام مراحل طراحی و تولید لباس و پوشاک شرکت میکند. او در حوالی سال ۲۰۰۰ برای گرم کردن تنور تبلیغاتی شرکتش که در شرف ورود به بازار بورس بود، برای مدت کوتاهی خود را در دید رسانه های گروهی قرار داد، اما در عین حال همچون دفعات پیش از انجام هرگونه مصاحبه سر باز زد.

هنوز معلوم نیست دلیل این رفتار مرموزانه آمانسیو چیست. اما رازداری و سری بودن اقداماتش، که شک خیلی ها را برانگیحته است، به چاپ کتابی درباره او با نام Amancio Ortega: Decero A ZARA انجامیده است.

پدر آمانسیو کارمند شبکه ریلی بود و خود او به دست آوردن ثروت فعلی اش را باید مدیون همسر اولش، «روزالیا میرا» باشد. او در حال حاضر صاحب گروه سرمایه گذاری ITX.MC است و برند فشن ZARA نیز بیش از پیش بر محبوبیت او افزوده است.

سرمایه گذاری در بازار املاکی که ارزش آنها کمتر از ۵۰ میلیون یورو باشد، یکی از مهمترین استراتژی های جدید اورتگا محسوب میشود. به اعتقاد وی، اوایل سال ۲۰۱۱ زمان طلایی برای بهره براداری از سرمایه گذاری های وی در سال ۲۰۰۹ میلادی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *