جستجو در اینترنت : افراد چگونه جستجو می کنند؟ | تحلیل رفتار کاربران

موتورهای جستجو منابع قابل توجهی را صرف می کنند تا چگونگی جستجوی افراد در سطح اینترنت را درک کنند. این کار به آنها کمک می کنند تا نتایج جستجوی بهتری را ارائه دهند. برای صاحبان وب سایت، این اطلاعات (اینکه کاربران چگونه جستجو می کنند) به آنها کمک می کنند تا کارائی سایت خود را افزایش دهند.

مثالی از یک جلسه جستجو در اینترنت برای خرید کفش

تعامل کاربر با موتورهای جستجو می تواند یک پروسه چند مرحله ای باشد که در شکل زیر مشخص است. این شکل بیان گر یک جلسه (session) جستجوی کاربر است که توسط مایکروسافت تهیه شده است.

جستجو در اینترنت

در این شکل، کاربر پیش از اینکه یک تصمیم نهایی اتخاذ کند، پنج جستجو در مدت زمان بیش از ۵۵ دقیقه انجام می دهد. مشخصا کاربر در حال تلاش برای حل یک مشکل است و به صورت مداوم بر روی آن کار میکند تا کارش با موفقیت به پایان برسد.

فاصله بین اولین کلیک و خرید محصول

جدول زیر متوسط تاخیر بین اولین کلیک دریافت شده توسط سایت و خرید نهایی برای این خرده فروش را نشان می دهد :

جستجو در اینترنتاین الگوی رفتاری نشان می دهد که مردم به صورت مرحله ای به کارهایشان فکر میکنند. طبق شکل اول که ارائه شد افراد معمولا با یک کلمه معمولی جستجو را شروع می کنند و بعد از نزدیک شدن به هدفشان، کلمات اختصاصی تری را انتخاب می کنند. حتی ممکن است چاشنی های متفاوتی از کلمات معمولی را امتحان کنند. در شکل اول به نظر می رسد کاربر با جستجوی عبارت “Merrel Shoes” چیزی را که می خواسته پیدا نکرده، بنابراین عبارت جستجوی خود را تغییر داده و “discount Merrel shoes” را جستجو می کنند. می بینید که هر بار جستجوی خود را بهبود می بخشد تا نهایتا به چیزی که می خواهد می رسد( “Easy Spirit”).

این فقط یک مثال از یک عبارت جستجو بود و مسلما تنوع های بسیار زیادی وجود دارد.

مثالی دیگر از یک جلسه جستجو در اینترنت

شکل زیر جلسه جستجوی دیگری را نشان می دهد. در این جلسه جستجو، کاربر یک نگرانی در مورد سلامتی دارد. این کاربر خاص با یک جستجوی پنج حرفی کار خود را آغاز می کند. در ۳:۰۱ جستجوی او در رابطه با “headache pregnant 3rd trimester” یا “سردرد در ماه سوم بارداری” او را به سایت یاهو انسورس هدایت می کند. پس از مشاهده این سایت، کاربر به طور ناگهان در جستجوی خود خاص تر می شود و تمرکزش را بر روی “gestational diabetes” یا “دیابت بارداری” قرار می دهد. شاید بخاطر اینکه چیزی که در یاهو انسورس مشاهده کرد باعث شد فکر کند او دچار دیابت بارداری شده است. جلسه در اینجا پایان می یابد. شاید به این خاطر که کاربر چیزی را که می خواسته پیدا کرده است. شاید قدم بعدی او مراجعه به دکتر باشد.

جستجو در اینترنت

مثال بعدی ما در رابطه با جستجوی ناوبری یا Navigational search است. وقتی کاربر می خواهد به سایت مشخصی مثل Orbits.com مراجعه کند. ماندگاری کاربر در آن سایت خیلی کوتاه است (۱ دقیقه)، سپس به جستجوی “Cancun all inclusive vacation packages” می پردازد. بعد از آن یک سری گزارش های خاص را جستجو می کند در نهایت به جستجوی cancun riviera maya hotels می رسد، و بعد از آن به نظر می رسد کاربر هتل خودش را رزرو کرده. آخرین سایت مراجعه شده مربوط به کلمه کلیدی “Occidental Hotels & Resorts” می باشد و بعد از آن جهت و هدف جستجوهای او عوض می شود.

جستجو در اینترنت

نتیجه گیری 

کاربران وقتی برای مورد خاصی جستجو می کنند، سناریوهای جستجوی بی شماری پدید می آید. موتورهای جستجو مدلینگ های زیادی را انجام می دهد تا همه انواع سناریوهای موجود را بررسی کرده و در نهایت به ارائه نتایج بهتر به کاربر کمک کنند. یک سئوکار نیز می تواند با درک پایه ای از رفتار جستجو کننده، کار خود را بهبود بخشد. این موارد را در پست های بعدی بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات اینترنتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *