جلب اعتماد به وسیله بازاریابی محتوایی

دانش، علاقه، اطمینان

این سه مورد سه اصل اساسی در بازاریابی محتوایی می باشد. و اگر شما این سه اصل را رعایت نکنید احتمالا در زمینه تولید محتوا خیلی موفق نیستید.

بازاریابی سنتی بیشتر بر روی “دانش” مانور می دهد. و بیشتر حول ایجاد آگاهی در بازارکار می چرخد. گرچه آگاهی درمورد یک برند می تواند اعتماد را ایجاد کرده و ما اغلب برندهایی را ترجیح می دهیم که میشناسیم ولی وقتی بحث در رابطه با انتخاب بین دو یا چند برند باشد آنوقت اعتماد امری حیاتی می شود. این یکی از مزیت هایی است که بازاریابان محتوا نسبت به رقبای خود که به طور منظم و رایگان تولید محتوا نمی کنند دارند. اعتماد و اطمینان می تواند در چند سطح وجود داشته باشد:

  • آیا می خواهید بگویید که چه کاری قرار است انجام بدهید؟
  • آیا محصولات و خدمات شما جامد هستند؟
  • آیا با مشتریان خود عادلانه رفتار می کنید؟
  • آیا سال آینده در همین کسب و کار مشغول به فعالیت خواهید بود؟
  • آیا به ارزش ها و اعتقادات داخلی کسب و کار خود وفادار هستید؟

بازاریابی محتوایی به شما اجازه می دهد تا داستان ها و گزارش هایی را بیان کنید که در طول زمان موید این موارد باشند. حتی بهتر از این، برند شما می تواند نه تنها مطمئن شناخته شود، بلکه می تواند به عنوان یک برند سخاوتمند و فداکار مطرح شود.

جلب اعتماد به وسیله بازاریابی محتوایی

هنر حسن نیت بی طرفانه

از نظر تکنیک های متقاعدسازی در زمان ارسطو ، اخلاق انسانی، یک نوع “توسل به مرجعیت” برای قدرت، صداقت و اعتبار یک فرد سخن گوینده یا نویسنده می باشد. و دقیقا وقتی شما تکنیک های محتوایی را درست به کار بگیرید می توانید اعتماد و اعتبار برای خود کسب کنید. تفکر ارسطو این بود که یک جزء اصلی از اخلاق تاثیرگذار، ترکیب کردن قابلیت دوست داشتن(likability) و  از خودگذشتگی (selflessness) است که نام “حسن نیت بی طرفانه” بر آن نهاد. البته در اینجا “بی طرف” به این معنی نیست که کسب سود و منفعت برای شما مهم نیست – بلکه به این معناست که شما صرف نظر از اینکه یک خروجی مطلوب و پرمنفعت بگیرید یا نه، به مشتریان خود خدمت خواهید کرد. وقتی به رایگان محتوایی آنقدر خوب ارائه می دهید که میتوانستید بابت آن پولی دریافت کنید، شما در واقع پا به “حسن نیت بی طرفانه” گذاشته اید. یعنی در واقع مخاطبان شما، از شما کالایی گرانبها را به رایگان دریافت نموده اند.

 

 

این جنبه بازاریابی محتوا برای برخی از کاسبان خوشایند به نظر نمی آید. فکر اینکه چیز با ارزشی را به رایگان بخواهند بدهند آنها را دیوانه می کند. خود عمل تولید محتوا می تواند یک محرک برای “حسن نیت بی طرفانه ” باشد. علاوه بر آن تکنیک هایی وجود دارد که متقاعدکنندگان از آن استفاده می کنند تا دستیابی به هدف برایشان هموار تر شود.

تکنیک “نتیجه گیری با اکراه”

یک تکنیک متقاعدسازی کلاسیک “نتیجه گیری با اکراه” است. شما خیلی صادقانه با مخاطبانتان در مورد اینکه چطور یک تغییر در یک قسمت از کسب و کار باعث بدست آمدن نتایج نامطلوب شده صحبت می کنید.

به طور مثال، اخیرا قیمت یکی از محصولات خود را افزایش داده اید ولی بعد فهمیدید که این افزایش قیمت باعث افت شدید فروش شما شده است. دو راه دارید، یا می توانید به آرامی و مخفیانه قیمت محصول را به قیمت اولیه برگردانید و امیدوار باشید کسی متوجه نشده باشد. راه دوم این است که می توانید حسن نیت خود را به مخطاب نشان داده و به مخاطب خود صادقانه بیان کنید که این افزایش قیمت تصمیم درستی نبوده است.

روش “فداکاری شخصی”

تاکتیک دیگری که می توانید به کار بگیرید “فداکاری شخصی” است. بله، کارگاهی که به طور آنلاین در حال برگزاری آن هستید می توانست پولی باشد، ولی تصمیم گرفته اید که بابت آن پولی دریافت نکنید تا کمکی به دیگران کرده باشید.

روش "فداکاری شخصی"

تکنیک “آبراهام لینکن

لینکن یک فرد با ظاهری غیرعادی بود، لهجه ای روستایی و صدایی ناراحت داشت. او وقتی در دوران نامزدی ریاست جمهوری سخنرانی می کرد، با اقرار کردن به انیکه یک سخنران ضعیف است و چیز جدیدی برای گفتن ندارد، به حرارت و آتش شخصی خود سوخت اضافه می کرد!

در عین حال، لینکن یک مرد بسیار باهوش بود و توانایی بالایی در درک مسائل مختلف داشت. او با نمایش دادن خود به عنوان شخصیتی که ابله به نظر می رسد، سطح توقعات را پایین آورد ولی در انتهایی یک سخنرانی همیشه مخاطبان با او همراه و همدل می شدند. بنابراین اگر شما یک فیزیوتراپ هستید که کار بازاریابی محتوایی نیز انجام میدهد، خیلی راحت می توانید ادعا کنید که یک “محتوانویس” قهار نیستید. البته قبل از ورود به این مسائل ابتدا باید خیلی صمیمانه مخاطبان خود را بشناسید.

نتیجه گیری

 

قدرتمندترین روش برای نشان دادن خود به عنوان یک متخصص، نمایش قدرت خود به وسیله محتوا است (به جای اینکه به سادگی بگویید متخصص هستید) و این محتوای ارزشمند و مفید است که اعتماد می سازد.

ساختن اعتماد، بزرگتر از تاکتیک هاست – “این” تمام ماموریت و مسئولیت شما است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *