علایم گفتاری خرید در قطعی کردن فروش

علایم گفتاری خرید

این علایم به شما امکان می دهد که متوجه شوید مشتری ها به کالا و خدمات شما علاقه مندند. این علایم وقتی شروع می شود که مشتری ها به کالا یا خدمات شما تمایل داشته باشند و سؤال های مرتبط کنند یا از شما بخواهند حرفی را تکرار کنید یا سرعت فروش خود را افزایش دهید.

سؤال خاص و فنی به شما میفهماند که مشتری تمایل به خرید کالا دارد. سؤال فنی سؤالی است که مشتری اصلاً به دانستن آن نیاز ندارد، مگر آنکه بخواهد محصول را بخرد. به سؤال های فنی زیر توجه کنید.

  • اگر فروشنده ی رایانه هستید، ممکن است مشتری بپرسد رم این رایانه چقدر است؟
  • ممکن است سؤال فنی دربارهی دستگاه کپی این باشد: این دستگاه چطور ۵۰۰ کپی را با هم کنترل می کند؟ تولید صدای مزاحم این دستگاه چقدر است؟
  • مشتری های بالقوه آینده ممکن است بپرسند مالیات مربوط به این دارایی ها چقدر است؟ یا هزینه شارژ الکترونیکی چقدر است؟
  • ممکن است سؤال فنی درباره ی وسیله نقلیه ی جدید این باشد: از چه سوختی برای این ماشین استفاده کنم؟ این ماشین جه ضمانت نامه ای دارد؟

 

 

افراد کمی سؤال های فنی می پرسند، مگر اینکه واقعا بخواهند مالک آن محصول یا خدمت باشند و این نکتهای است که ممکن است در قطعی کردن فروش وقت گیر باشد. سایر علایم گفتاری زمانی اتفاق میافتد که مشتری ها از شما بخواهند اطلاعات مربوط به آن کالا یا خدمت را تکرار کنید. با این علامت ممکن است روند خرید کمی کند شود؛ اما به شما نشان می دهد که مشتری برای خرید آماده است.

ممکن است بعضی از مشتری ها سریع خرید کنند و با علایم گفتاری، آمادگی خود را برای خرید به اطلاع شما برسانند. این مشتری ها هنگام بررسی آهسته عمل می کنند؛ اما وقتی تصمیم بگیرند، آماده اند که جزئیات را دریافت و به سمت گام بعدی حرکت کنند. در این صورت، ممکن است مشتری ها درباره ی همه ی فواید محصول مدنظر خلاصه ای را به شما ارائه دهند و مروری سریع بر جنبه های مالی آن کنند و بپرسند که آیا تعبیر آنها از این اطلاعات درست است یا خیر و در جستوجوی قلم باشند که امور دفتری مربوط به خرید را انجام دهند و سرانجام دست به جیب شوند.

تشخیص علایم گفتاری خرید اغلب مربوط به خوب گوش دادن است؛ اما چگونه متوجه شوید که خوب گوش می دهید یا نه. برای این منظور باید بتوانید در هر لحظه با مشتری ارتباط برقرار کنید.

  • نیازهای مشتریان خود را واضح و روشن کنید.
  • اگر نکتهی مبهمی درباره ی سؤال های مشتری وجود دارد یا درخصوص محصول و خدمات هنوز نیاز به مطالعه وجود دارد، سعی کنید جواب بدهید.
  • مزایای محصول یا خدمات خود را که برای نیازهای مشتری اهمیت ویژه ای دارد، پررنگ کنید.
  • میزان تعهد مشتری های خود را ارزیابی کنید تا بتوانند تصمیم بگیرند.
  • توانایی مشتری را در خرید ارزیابی کنید و ببینید آیا پول لازم برای خرید را دارد.

 

منبع: قطعی کردن فروش برای دامیز – حمیدرضا زهره وند

تبلیغات اینترنتی برای افزایش فروش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *