قطعی کردن فروش چیست؟

قطعی کردن فروش

قطعی کردن فروشدر مقولهٔ فروش، قطعی کردن مهمترین مسئله است. قطعی کردن فروشی اولین هدف هر شخصی است که به نوعی در ارتباط با فروش محصول، خدمات یا ایده به اشخاصی یا شرکت ها است. بیشتر فروشندگان از موقعیت هایی که در آن احساسی شکست کنند، خود را کنار می کشند؛ چون نگران اند که نتوانند از پس فروش محصول بربیایند. اغلب این فروشندگان ناکام وقتشان را برای جستجوی مشتری احتمالی صرف نمی کنند و وقتی از مشتری می پرسید که چرا محصول این فروشندگان را انتخاب نکردهاند، میگویند کسی از آنها درخواست نکرده است. آیا واقعاً هرگز برای خرید از آنها تقاضا نشده است؟ چه فروشنده ای همهٔ این مراحل را تجربه کرده و با وجود این، برای فروش از مشتری تقاضا نکرده است؟ پاسخ این است: هر فروشنده ای. در این پست و پست های بعدی بیشتر به مبحث قطعی کردن فروش و تکنیک های آن می پردازیم.

قطعی کردن فروش

 

یکی از مهمترین مسائلی که باید در کار فروش به آن توجه داشت، دوست داشتن فروش است. فروش موضوعی نیست که شما دربارهٔ آن تردید داشته باشید. اگر بخواهید در زمینهٔ فروش موفق و برتر باشید باید تمرکز داشته باشید. همچون باغبانی که از گیاهان خود مراقبت و دربارهٔ آنها مطالعه می کند، باید دربارهٔ مشتری های خود مطالعه و تحقیق کنید، رفتارهایشان را زیر نظر بگیرید، به پیامها و علایم خرید آنها توجه کنید و احساسشان را بسنجید.

تعریف قطعی کردن فروش

قطعی کردن فروش برای افراد متفاوت معانی گوناگونی دارد. به نظر بعضی افراد، تنها به معنی ثبت سفارش یا درآمد حاصل از فروش است و برای بعضی دیگر، به معنی حداکثر استفاده از ساعتهای صرف شده برای تحقیق، برنامه ریزی، ارائهٔ محصول، پرس وجو، متقاعد کردن مشتری، کشف موقعیت ها و سرانجام کمک به مشتری های بالقوه برای خرید محصولی است که شما ارائه می دهید.

قطعی کردن فروش چه گزینه هایی را در برنمی گیرد؟

مسلماً اگر شما بدانید قطعی کردن فروش چه مواردی را در برنمی گیرد، تصویر واضح تری از آن خواهید داشت. راحتی در آغاز کار: قطعی کردن فروش در ابتدای امر برای شما حتماً سخت و پر دردسر خواهد بود؛ اما به مرور زمان و با کسب تجربه های بیشتر، مشتاق می شوید که مشتری ها را به سوی خود جلب کنید و نظر منفی شان را تغییر دهید.

امری جادویی: بعضی فروشنده ها شما را وادار می کنند باور کنید آنچه آنها انجام می دهند، کاری اسرارآمیز و جادویی است و توانایی در قطعی کردن فروش، کاری است که شما یا ذاتاً استعداد آن را دارید یا اصلاً استعداد آن را ندارید؛ درحالی که چنین نیست. هر شخصی توانایی این را دارد که فروشنده ای ماهر باشد، حتی برخی از فروشنده های درون گرا ممکن است فروشندهٔ بسیار موفقی باشند؛فروشنده های خوب و موفق، لزوماً افراد کهنه کار و باسابقه نیستند.

قطعی کردن فروش چیست ؟

قطعی کردن فروش همهٔ مفاهیم زیر را دربرمیگیرد.

 هنر است: اگرچه قطعی کردن فروش، جادوگری نیست، هنری در آن نهفته است. هر کلمه ای که می گویید، جادو می کند؛ خواه دربارهٔ پول باشد یا دربارهٔ تجربه. شما با کلامتان تصویری ایجاد می کنید و با این کار تلاش می کنید مشتری های خود را ترغیب نمایید که به این تصویر توجه کنند، می پرسید چگونه. شما احساسات آنها را جذب می کنید و آنقدر این تصویر و احساسات را پررنگ می کنید که مشتری ها سرانجام از لحاظ عاطفی به سمت آن حرکت می کنند.

 با تمرین تقویت می شود: بسیاری از مردم دانش و مهارت لازم را برای قطعی کردن فروش دارند؛ اما از دانش خود استفاده نمی کنند. از طرفی، قطعی کردن فروش بدون به کار گرفتن مهارتها دربارهٔ مشتری های پویا، سخت و خودتان فرصت بدهید و اصلاً دشوار است. شما باید به خودتان فرصت بدهيد و نگران نباشید که شرایط زمان، مکان یا افراد هموار نیست؛ تنها به قطعی کردن فروش فکر کنید. هرچه محکم تر و آماده تر باشید، به همان میزان، استعداد انجام این کار در شما تقویت می شود.

طبیعی است: قطعی کردن فروش باید حرکتی منطقی باشد. یعنی نوعی پیشرفت طبیعی به سمت مرحله نهایی فرایند فروش. اگر امروزه قطعی کردن فروش، امری طبیعی به نظر نمیرسد، به این معنی است که شما باید اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید تا بدانید چه حرکتی بکنید و به همین شیوه به مسیرتان ادامه دهید.

سرگرمی است: فروش موفقیت آمیز بسیار لذت بخش است. من قبلاً با چند مشتری خاص و دردسرساز روبه رو شده ام و انان را متقاعد کرده ام که دربارهٔ محصول یا خدمات من حس خوبی داشته باشند. به این ترتیب، وقتی آنها تصمیم به خرید گرفتند، من هم تخفیف چشمگیری به آنها دادم و این خود نوعی حرکت برای موفق شدن است. قبول دارم که تلاش برای فروش، کار آسانی نیست؛ اما با تمرین و ممارست، موفقیت دور از دسترس نیست. وقتی شادی حاصل از فروش عالی را تجربه کنید، صرف وقت برایاین همه تمرین و تلاش، باارزش میشود.

همیشه ممکن است: حتماً بارها شنیدهاید که بعضی مردم اصلا فروشنده نیستند؛ اما این حرف صحیحی نیست. همه تمایل به تملک دارند؛ اما همه قصد خرید ندارند. اگر در ملاقات با مشتری های خود دقت کنید، متوجه می شوید آنها می خواهند مالک آن محصولی باشند که شما پیشنهاد می کنید. البته شاید در اولین برخورد با شما چنین اتفاقی نیفتد؛ اما اگر زمان مناسبی را انتخاب کنید، حتماً مشتری می شوند. حتی ممکن است شرایطی مانع شود که مشتری جلب شود، در اینجا وظیفهٔ شما برطرف کردن موانع موجود و قطعی کردن فروش است. اگر شما برای فروش تلاش نکنید، مطمئن باشید در نظر فروشنده ای که از تقاضا برای این کار ترسی ندارد، کوچک می شوید.

این پست ادامه خواهد داشت.

منبع: قطعی کردن فروش برای دامیز – حمیدرضا زهره وند

تبلیغات اینترنتی برای افزایش فروش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *