موکش آمبانی – اختلاف بر سر ارث پدر

موکش و آنیل آمبانی دو برادری هستند که پس از فوت پدرشان، دیروب های آمبانی، امور شرکت Reliance را برعهده گرفتند. «دیروب های آمبانی» موسس شرکت Reliance industries و یک از معروفترین بازرگانان هند در زمان حیاتش به شما میرفت.

«دیروب های» در سال ۱۹۳۲ به دنیا آمد و در سال ۲۰۰۲ چشم از جهان فروبست. شرکتی که آمبانی تاسیس کرد با ۲۲ میلیارد دلار گردش مالی در صنایع مختلف در داخل و خارج فعالیت میکند و توانسته است در بازار بین المللی با موفقیت حضور داشته باشد. از «دیروب های» دو پسر به نامهای موکیش و آنیل و همچنین دو دختر به نام نیناکوثری و دیبیتی سالگاونسار به جا مانده است. همسرش کوکیلابن آمبانی همچنان در قید حیات است.

موکش آمبانی به همراه برادر کوچکترش، آنیل آمبانی، جمعا بیشتر از ۴۰ میلیارد دلار ثروت دارند. موکش مدیرعامل بزرگترین شرکت خصوصی هند، یعنی Reliance industries limited است و آنیل آمبانی که با ستاره سابق فیلمهای بالیوود، تینامونیم، ازدواج کرده است، مدیرعامل Relionce capiterl و Reliance است. طبق آمار داده شده، صادرات این شرکت به خارج از هند بالغ بر ۳٫۶ میلیارد دلار در سال است.

این شرکت، در حوزه های مختلف صنعتی فعالیت میکند. اکتشاف و استخراج نفت و گاز و پالایش و عرضه آن، تولید محصولات پتروشیمی همچون پلمیرها، تولید پوشاک و پارچه، خدمات مالی و بیمه، انرژی و مخابرات از جمله بخشهایی است که گروه Reliance در آنها فعالیت میکند.

این شرکت با بیش از ۱۰۰ کشور در سراسر دنیا رابطه تجاری دارد و به این دلیل صادرات ۳٫۶ میلیارد دلاری محصولات آن به خارج از هند، نباید تعجب آور باشد. در سال ۲۰۰۳ Reliance  عنوان پرافتخارترین شرکت هندی را برای سومین سال پیاپی کسب کرد. گردش مالی عظیم ترین شرکت خصوصی هند، با ۳٫۵ درصد GDP هند برابری میکند. شرکت Reliance به طور غیرمستقیم ۱۰ درصد مالیات کشور را به دولت پرداخت میکند. در عین حال، ۶ درصد از صادرات هند نیز مربوط به این شرکت است است و از این نظر جزو مهمترین شرکتهای هندوستان به شمار میرود.

Reliance Insdustries LTD تنها شرکت هندی است که طبق لیست داده شده توسط «فایننشال تایمز»، در بین شرکتهای سراسر جهان، بیشترین سود را نصیب سهامدارانش میکند. «فوربس گلوبال» هم شرکت RIL را جزو ۴۰۰ شرکت بزرگ و خوب جهان معرفی کرده است. از دیگر افتخارات RIL کسب عنوان بهترین مدیریت بین شرکتهای هندی توسط نشریه «بیزینس تودی» است. RIL این عنوان را در سال ۲۰۰۳ کسب کرد. در سال ۲۰۰۴، همین نشریه این شرکت را به عنوان بزرگترین تولیدکننده ثروت در بخش خصوصی هند برگزید. «بیزینس تودی» این عنوان را طی یک تحقیق ۵ سال نصیب این شرکت کرد. RIL به تنها ۱۷ درصد سود کل بخش خصوصی هند را در اختیار دارد. گفته میشود از هر ۴ سرمایه گذار در هندوستان، یکی از آنها سهامدار RIL است. هند با آن همه عظمتش وابستگی زیادی به RIL دارد.

این شرکت، بعد از شرکت «ایندین اویل» دومین شرکت تولید مواد پتروشیمی را در اختیار دارد. هرچند RIL در حوزه های مختلفی فعالیت میکند، اما مهمترین حوزه فعالیتش، در بخش پتروشیمی است. بنزین PVC از مهمترین محصولات پتروشیمی RIL و از مهمترین محصولات کشور هندوستان به شمار میرود. گسترش اخیر این شرکت بیشتر بر اساس افزایش صادرات محصولات آن به خارج از هندوستان بوده است. RIL در دهه ۷۰ میلادی توسط «دیروبهای آمبانی» تاسیس شد و گفته میشود این شرکت نزدیک به ۳٫۱ میلیون سهامدار دارد که در نوع خود بیشترین تعداد سهامدار در هند است. طی مسابقات جام جهان کریکت در سال ۱۹۸۷، این شرکت اسپانسر اصلی این مسابقات بود. اخیرا این شرکت در هند فعالیت در حوزه ارتباطات تلفن همراه را آغاز کرده است.

فوت آمبانی بین دو برادر و وارثان این مرد اختلافاتی را پدید آورده است، به طوری که موکش آمبانی طی مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی CNBC گفت که درباره مسائل شرکت با بردر کوچکترش اختلافاتی گیدا کرده و همه چیز بین آنها خوب پیش نمیرود. موکش هیات مدیره شرکت را وادار کرد که به او اختیار نهایی بدهند و این مسئله به اختلافات دو برادر بیش از پیش دامن زد.

آخرین وضعیت این دو برادر به این شکل است که در سال ۲۰۰۹ موکش، رتبه هفتم لیست میلیاردرهای جهان را از آن خود کرد. در حالیکه در سال ۲۰۰۸ او با ثروت ۴۳ میلیارد دلاری خود، رتبه پنجم را در اختیار داشت و برادرش هم رتبه ششم میلیاردرهای جهان ا از آن خود کرده بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *