نکات و ایده های مهم بازاریابی، فروش و معرفی محصول

امروز می خواهیم مهمترین نکات و ایده های بازاریابی برای افرادی که می خواهند نتایج بهتری از فروش محصول خود بگیرند به اشترک بگذاریم. امیدواریم این نکات و ایده ها برای شما جالب و مفید و الهام بخش باشد و باآن بتوانید کسب و کارتان را رونق ببخشید.

نکته بازاریابی شماره ۱ : تمامی فایل ها و استراتژی های قدیمی مربوط به بازاریابی را دور بریزید!

اگر دوست ندارید پولتان را هدر دهید یا فرصت های بیشمار فروش و بازاریابی را از دست دهید تمامی آموزش های قدیمی مربوط به بازاریابی را دور بریزید!

شما باید از استراتژی هایی که امروز در بازار تبلیغات استفاده می شود آگاهی و اطلاع داشته باشید چون همانطور که می دانید چشم انداز بازاریابی روز به روز در حال تغییر است. بنابرین قبل از این که هر گونه تکنیک بازاریابی را به کار ببندید ابتدا به تاریخ آن دقت کنید.

نکته بازاریابی شماره ۲: یاد بگیرید که چطور میتوانید از “محتوا” برای بازاریابی کسب و کار خود استفاده کنید!

بازاریابی محتوایی (یا content marketing) قطعا جواب می دهد. در واقع، اگر محتوایی که تولید می کنید کیفیت بالا و جذاب باشد به طور قطع می تواند در فروش محصول به شما کمک کند.

نکات و ایده های مهم بازاریابی، فروش و معرفی محصول, بازاریابی محتوایی

شما ممکن است با واژه “بازاریابی محتوایی” آشنایی نداشته باشید، در عین حال هر بار که به اینترنت دسترسی پیدا می کنید از سایت های “محتوایی” دیدن می کنید! وقتی به سایت های خبری، سایت های تفریحی، یا وبلاگ هایی از این قبیل مراجعه می کنید که مشاوره های تبلیغاتی هم دارند در واقع، دارند از تولید محتوا برای تبلیغ خودشان استفاده می کنند. بازاریابی محتوایی یکی از بهترین روش ها برای تبلیغ هرنوع تجارت می باشد و یک جورهایی در زمینه جذب مشتری، راهنمایی فروش، افزایش خبرنامه ایمیل و … یک روش شکست ناپذیر است.

به طور خلاصه بازاریابی محتوایی به شکل زیر کار می کند:

شما یک وبسایت، وبلاگ، خبرنامه یا پادکست و … ایجاد می کنید و از آن برای ارائه اطلاعات رایگان که بدرد خوانندگان و مشتریان تان می خورد استفاده می کتید و در کنار آن کالاها، خدمات (یا هردوی آن ها) که مرتبط با اطلاعات ارائه شده می باشند را به فروش می رسانید. دو نمونه از این سایت ها در ایران وبسایتهای متمم و سون لرن می باشد که علاوه بر ارائه محتوای کاملا مفید و مخاطب پسند، محصولات مفید خود را به فروش می رسانند و اتفاقا فروش بالایی نیز دارند. در اینجا سوالی که ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید این است:

        اگر من همه اطلاعات مفید و ارزشمند مرتبط با کسب و کارم را به رایگان در معرض عموم قرار دهم آن وقت مردم می آیند و خدماتی را که قرار است من ارائه دهم را خودشان انجام می دهند.

در جواب باید گفت که افرادی که محتوای سایت شما را می خوانند ۳ دسته اند:

گروه اول اندک اند. این افراد هیچ گاه برای یک کار حرفه ای و تخصصی پول خرچ نمی کنند; اما نگران نباشید اینها مشتریان بالقوه شما نیستند، بنابراین چیزی را از دست نداده اید.

گروه دوم از همه بیشتراتد، این افراد سعی می کنند خودشان کاری را انجام دهند، اما اگر در آن کار موفق نشدند به متخصص مراجعه می کنند. این افراد به تخصص واقعی بها می دهند.

گروه سوم از همه کمترند. اینها افراد نایابی هستند که برای وقت خود ارزش قائل اند و برای انجام درست یک کار، متخصص استخدام می کنند که این کار برای شان چندان گران تمام نمیشود و نتایج بهتر و سریع تری نیز می گیرند.

از دسته بندی بالا به نتایج زیر می رسیم:

هیچ کس در گروه اول قرار نبود حتی یک ریال به شما پرداخت کند بنابراین با دادن اطلاعات رایگان چیزی را از دست ندادید.

در گروه دوم یک سری از افراد از اطلاعات شما استفاده کرده و این اطلاعات برای آنها مفید واقع شده و کارشان را راه انداخته است، اما یک سری هم هستند که متوجه می شوند نیاز به کمک متخصص دارند و بنابراین از تخصص شما استفاده کرده و شما را استخدام می کنند.

در گروه سوم، اگر از طریق بازاریابی محتوایی به درستی به اطلاع مخاطبانتان رساندید که شما یک متخصص واقعی هستید، به شما اعتماد کرده و شما را استخدام خواهند کرد.

نکته بازاریابی شماره ۳: ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از به صرفه ترین و قدرت مند ترین ابزارهای موجود برای تجارت های کوچک است به طوری که با صرف کمترین هزینه و بکارگیری یک استراتژی قدرتمند می توانید در مدت زمان کمی نتیجه خوبی بگیرید. یکی دیگر از مزایای ایمیل مارکتینگ این است که برخلاف فیسبوک، توئییتر، لینکداین یا شبکه های اجتماعی دیگر، شما نه تنها شبکه خود را می سازید، بلکه صاحب آن نیز هستید! صاحبان تجارتی که وقت و زمان زیادی برای ساخت صفحات فیسبوک خود کردند، در سال ۲۰۱۳ متوجه شدند که فیسبوک صفحه شان را تنها به بخش کوچکی از طرفدارانشان نشان می دهد و برای اینکه همه افراد آن صفحه را ببینند باید هزینه ای را به فیسبوک پرداخت کنند. در واقع فیسبوک صاحب شبکه آن ها است! به همین دلیل بهتر است شبکه مخاطبین خود را محدود به شبکه های اجتماعی بیرون نکنید و با استفاده از ایمیل مارکتینگ کنترل شبکه خود را بدست بگیرید.

ایمیل مارکتینگ

قبل اینکه کار ایمیل مارکتینگ را شروع کنید باید به یک سری نکات توجه کنید:

بسیار توصیه می شود که دیتابیس ایمیل ها را خودتان جمع آوری کنید و از شرکت های مختلف ایمیل های افراد را خریداری نکنید(این کار نادرست و غیرقانونی است). بهترین راه ساخت لیست مشترکین، این است که از مشتریان فعلی و افرادی که شماره تماسشان را دارید بخواهید که ایمیل شان را به شما بدهند. هیچ وقت افراد را بدون اطلاعشان به لیست ایمیل خود اضافه نکنید.

سپس، از آنها بپرسید که آیا می خواهند به صورت هفتگی یا دوره ای ایمیلی با محتوای خبرنامه یا پیشنهادات داغ یا … دریافت کنند. با این کار لیست اولیه خود را جمع آوری و سپس کار ایمیل مارکتینگ را آغاز می کنید. در ضمن، باید صفحه یا لایت باکس ثبت نام در خبرنامه را در قسمتی مناسب در وب سایتتان قرا دهید. توجه داشته باشید که هیچ گاه از پاپ آپ های آزاردهنده برای جلب توجه مخاطب استفاده نکنید.

پیشنهاد می کنیم، در کنار صفحه فرم اشتراک در خبرنامه، برای افرادی که می خواهند در خبرنامه شما ثبت نام کنند محصول ویژه ای را به طور رایگان در نظر بگیرید مثلا می توانید یک کتاب پی دی اف رایگان، یا فیلم آموزشی رایگان ارائه کنید.

در ضمن خیلی مهم است که اعلام کنید که هیچ گاه آدرس ایمیل افراد را در اختیار دیگران قرار نمی دهید. بهتر است خبرنامه های ایمیلی را هر ۷ روز یا ۱۴ روز ارسال کنید و در نهایت، به خوانندگانتان بگویید که ایمیل تان را بین کانتکت ها و دوستانشان ارسال کنند، اگر محتوای ایمیل په اندازه کافی مناسب باشد همیشه خواهان دریافت آن خواهند بود.

نکته: اگر میخواهید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید، همیشه و همیشه بر روی محتوای تخصصی و مفید سرمایه گذاری کنید و از مطالب تکراری و کلیشه ای پرهیز کنید.

نکته بازاریابی شماره ۴: ارتباط با افراد با نفوذ

یکی از تصورات غلط رایج در تجارت این است که برای موفق شدن باید شبکه بزرگی از افراد داشته باشید. اما در واقع تنها ۵ یا ۱۰ نفر می توانند کارتان را راه بیندازند. چگونه؟

حقیقت این است که اندازه شبکه شما اصلا مهم نیست، بلکه این نفوذ افراد داخل شبکه شما است که اهمیت دارد. اگر شبکه من ۱۰۰۰ نفر عضو داشته باشد اما هیچکدام قدرت و نفوذی نداشته باشند، در واقع ارزش تبلیغاتی نزدیک به صفر دارند. اما اگر اندازه شبکه شما ۱۰ نفر است ولی این ۱۰ نفر با انگیزه و صاحب نفوذ باشند ارزش تبلیغاتی قابل توجهی برای شما خواهند داشت.

نکات و ایده های مهم بازاریابی، فروش و معرفی محصول, افراد با نفوذ

یک پیشنهاد: یک لیست از پر نفوذ ترین افراد در بین مشتربان، همکاران یا دوستانتان تهیه کنید سپس برنامه ای بچینید که بتوانید توجهشان را به خود جلب کنید. این روش، ممکن است زمان بر باشد، اما نتیجه ای که از آن خواهید گرفت ارزشش را دارد.

 

این مطلب ادامه دارد….

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *